Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • -- dni
  • -- godz
  • -- min
  • -- sek

Nielsen: Co króluje na wielkanocnych stołach Polaków

Firma badawcza Nielsen sprawdziła jakie są preferencje polskich konsumentów podczas Wielkanocy. Z analizy wynika, że żurek nadal jest tradycją na świątecznym stole podobnie jak i majonez, czy słodkie wypieki. Dodatkowo Polacy podczas świąt Wielkiej Nocy chętnie popiją likier i zajadają się czekoladą.
Reklama

Wielkanoc to czas, kiedy obserwujemy wyraźne wzrosty sprzedaży produktów kojarzonych ze słodkimi wypiekami – następuje wzrost sprzedaży dodatków do ciast, mąki, margaryn przeznaczonych do pieczenia czy też twarogów mielonych – Pomimo mody na domowe pieczenie nadal jest grono konsumentów ceniących sobie wygodę i kupujących ciasta w proszku bądź gotowe ciasta paczkowane, które w okresach przed świętami Wielkanocnymi także notują wzrosty sprzedaży – podkreśla Monika Dyrda, client director w Nielsenie. W okresie przedświątecznym rośnie znaczenie kanałów wielkoformatowych – Polacy robią zakupy w dużych sklepach. Trend ten widoczny jest w wielu kategoriach tradycyjnie kojarzonych z Wielkanocą.

Mówiąc o produktach tradycyjnych podczas Wielkanocy nie możemy zapominać o żurku. – Faktycznie okres Wielkanocny to czas największej sprzedaży tego produktu w roku. Co piąta sprzedana w ciągu roku sztuka przypada na Wielkanoc. Do żurku tradycyjnie chętnie wybieramy paczkowaną białą kiełbasę, która cieszy się wtedy największą popularnością w przeciągu roku – dodaje Monika Dyrda.

Okres Wielkanocny to również czas wzrostu sprzedaży kategorii takich jak: soki, nektary, napoje. Miesiąc, w którym przypada Wielkanoc stanowi jeden z najlepszych w roku dla powyższych kategorii. Pod kątem sprzedaży wymienionych produktów jest porównywalny z okresem bożonarodzeniowym czy majówką.

Dla większości alkoholi szczyt wartości sprzedaży przypada na koniec roku kalendarzowego, co wiąże się ze świętami Bożego Narodzenia i przygotowaniami do Sylwestra. Istnieją jednak kategorie, które notują wzmożoną sprzedaż również przed Wielkanocą i są to głównie likiery. – Likiery, tradycyjnie obecne na polskich stołach wielkanocnych są kupowane głównie w sklepach wielkoformatowych, w szczególności w dyskontach. Wzrost wartości sprzedaży likierów w tym kanale w okresie poprzedzającym Wielkanoc (marzec vs. kwiecień 2017) wyniósł 22,5%. W związku z tym, że święta są okresem wzmożonego ruchu i wzmożonych podróży, więcej transakcji dla likierów obserwujemy również na stacjach benzynowych, gdzie wzrost wartości sprzedaży w analogicznym okresie wyniósł 157,1% (marzec vs. kwiecień 2017). Co ciekawe, wzrost sprzedaży nie jest bezpośrednio związany z szerszą ofertą asortymentową dla tej kategorii w okresie przedświątecznym – komentuje Karolina Żukowska – Socha, senior client consultant w Nielsenie. 

Wielkanoc każdego roku przynosi wzrost sprzedaży i konsumpcji słodyczy, głównie tabliczek czekoladowych, pralinek oraz figurek czekoladowych i zestawów. Nie jest to co prawda tak duży przyrost, jak ma to miejsce w okresie Bożego Narodzenia, niemniej jednak co roku obserwujemy zwiększającą się sprzedaż tego typu produktów. Główna część sprzedaży w tym okresie przypada przede wszystkim na handel wielkoformatowy – ponad 67 % wartościowej sprzedaży tabliczek oraz figurek i zestawów świątecznych i ponad 73% sprzedaży pralinek. Warto odnotować, że w przypadku figurek i zestawów świątecznych wzrasta znaczenie hipermarketów, dyskontów oraz supermarketów – z uwagi przede wszystkim na dodatkowe ekspozycję produktów świątecznych przygotowywanych przez producentów. W okresie Wielkanocnym pozytywny trend wykazują suszone owoce z grupy kategorii przekąskowych, które służą, jako półprodukty do przygotowania potraw i deserów świątecznych – podkreśla Joanna Rogalska, client director w Nielsenie.

 

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Redakcja poleca